İlçemizde cuma namazı öncesinde Baykan Merkez camiinde '18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 102. yıl dönümü dolayısıyla Mevlid-i Şerif okundu.
 
Baykan Kaymakamlığı bahçesindeki  ATATÜRK anıtına çelenklerin sunulmasıyla başlayan törende, saat: 09:00'e  saygı duruşu duruldu ve İstiklal Marşı okundu.
 
Törene Sayın Kaymakamımız Mehmet KOCABEY, İlçe jandarma Komutan V.  Yüzbaşı Cemalettin GİDEN ,İlçe Emniyet Amir V. Halil KARAGÖZ, Kurum Müdürleri  , Siyasi parti temsilcileri, Sivil toplum kuruluşları, vatandaşlar  katıldı. Baykan Gazi ve Şehit aileleri derneği ziyaret edildi. Baykan Kız Yatılı Bölge Okulunda düzenlenen programda saygı duruşu duruldu ve istiklal marşı okundu.
 
 Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Jandarma Ast.Başçavuş Kerim İLHAN yaptı.
Konuşmasında ' Başkomutan Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK “Çanakkale Zaferi, Türk askerinin ruh kudretini gösteren şayanı hayret ve tebrik bir misaldir. Emin olmalısınız ki, Çanakkale Muharebelerini kazandıran bu yüksek ruhtur.” sözüyle Çanakkale’deki askerimizin manevi gücünü, ölüme hazır bekleyişini, vatan uğruna kendini hiçe sayışını ve bu büyük zaferin hangi ruhla kazanıldığını gözler önüne sermektedir.
Çanakkale Zaferi, Türk milletine büyük bir onur ve güven kazandırmıştır. Bu zafer aynı zamanda, milletimizin kahramanlığı, azmi, iradesi, cesareti ve vatan sevgisinin yanı sıra, harp sahasında bile düşmanından esirgemediği merhametini ve şefkatini de tüm insanlığa örnek olacak şekilde ortaya koymuştur. Çanakkale Savaşları, bir kahramanlık abidesi olmakla birlikte, savaşan ülke ve milletleri birbirine yakınlaştıran yönüyle de dünya tarihinde müstesna bir yere sahiptir.' dedi.
 
Konusmanın ardından sinevizyon gösterisi,oratoryo,şiirlerin okunması ve 18 MART ÇANAKKALE konulu komposizyon, şiir,resim yarışmasında dereceye giren öğrencilere hediyelerinin verilmesinin ardından tören sona erdi.