Bayram kutlamaları 28 Ekim cuma  günü saat: 13:30 da Baykan Kaymakamlığı bahçesindeki  ATATÜRK anıtına çelenklerin sunulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başladı.
 
 Devlet adına tebrikleri makamında kabul eden Sayın  Kaymakamımız Mehmet  KOCABEY, sonra Cumhuriyet İlköğretim okulunda  düzenlenen törende İlçe jandarma Komutanı Binbaşı Hayrettin FİDAN, Hakim Musa BAŞ,Savcı H.Selami DOĞAN,İlçe Emniyet Amir V. Halil KARAGÖZ, Kurum Müdürleri  , Siyasi parti temsilcileri, Sivil toplum kuruluşları, öğrenciler, öğretmenler çok sayıda vatandaşlar  katıldı.
 
Cumhuriyetimizin 93. yılı kutlandı. Aziz şehitlerimiz anısına saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla başladı. Kaymakam KOCABEY günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.
 
Konuşmasında“ Ülkemizin bölünmez bütünlüğüne, milletimizin birliğine, barış ve kardeşlik iklimine bölücü terör unsurları tarafından zaman zaman hain saldırılar yapılmaktadır. Ancak unutulmamalıdır ki, Türkiye Cumhuriyeti dün olduğu gibi, bugün de tüm terör örgütlerine ve onları destekleyen iç ve dış güçlere karşı gereken cevabı her zaman verebilecek güç ve kudrete sahiptir.
 
         Devletimizin varlığına, Milli iradeye ve Demokrasimize karşı 15 Temmuz gecesi yapılan hain darbe girişimine karşı Milletimiz; meydanlara dökülerek Milli İrade ve hürriyetine sahip çıkmış hain ihanet şebekelerine hak ettikleri cevabı en etkili şekilde vermiştir. Hain darbe girişimi karşısında onurlu bir duruş sergileyerek Demokrasiden yana tavrını koyan yediden yetmişe tüm kahraman Baykanlı kardeşlerime tekrar şükranlarımı sunuyorum.
         Bu hain emeller karşısında, tek ve en sağlam güvencemiz birlik ve beraberliğimizdir. İstiklal şairimiz Mehmet Akif ERSOY “Girmeden tefrika bir millete düşman giremez, toplu vurdukça sineler, onu top sindiremez” diyerek birlikteliğin gücünü ifade etmiştir. Bu birlikteliğimizi koruduğumuz müddetçe, ne içerden ne dışarıdan bu millete düşmanlık edenler hain emellerine asla ulaşamayacaklardır. 
 
         Bu gün Türkiye Cumhuriyeti Devleti, sadece kendi vatandaşlarının değil, aynı zamanda bölgemizdeki ve dünyadaki tüm mağdurların, mazlumların, soydaş ve kardeş toplulukların da umut kaynağıdır. Birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize yönelik saldırıların gerisinde, Cumhuriyetimizin işte bu seviyeye ulaşmış olmasından duyulan rahatsızlıklar vardır. 
 
         Bu duygu ve düşüncelerle Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK başta olmak üzere bu toprakları bir kez daha bizlere vatan kılan tüm şehitlerimizi, gazilerimizi rahmet ve minnetle yad ediyorum.“
 
         Cumhuriyet bayramınızı kutluyor hepinize saygılarımı, sevgilerimi sunuyorum.