İLÇEMİZDE ÖDÜLLÜ YÖRESEL YEMEK YARIŞMASI HALKIN YOĞUN KATILIMI İLE YAPILDI
 
Siirt Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından planlanan ve Baykan Kaymakamlığınca yapılan Ödüllü Yöresel Yemek Yarışması Siirt Valisi Ali Fuat ATİK’in eşi Fulya Erol ATİK, Siirt İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Hüseyin Hilmi ATABAY’ın eşi Hülya DÖRTKOL ATABAY, İl Emniyet Müdürü Saruhan KIZILAY’ın eşi Nuran KIZILAY, Kurtalan Kaymakamı İhsan Emre AYDIN’ın eşi Cansu AYDIN’, Baykan Kaymakam/Belediye Başkan V. Mehmet TUNÇ ve eşi Hakime Nurşen Gürbüz TUNÇ’un da iştirak ettiği yarışma Baykan İlçemizde halkın yoğun katılımı ile gerçekleştirildi.
 
On iki bin yıllık tarihi geçmişiyle bu topraklarda yaşayan birçok medeniyetin ve uygarlığın beşiği olan Siirt İlimizin yöresel mutfağı, orijinal, benzersiz kendine has özellikleri bulunan zengin mutfağının tanıtıldığı ödüllü yöresel yemek yarışmasında yarışmaya yemek kategorisinde 17, tatlı kategorisinde ise 8 yarışmacı katıldı.
 
5 kişiden oluşan jüri üyeleri yemeklerin ve tatlıların sunumu ile değerlendirmeye başladıktan sonra lezzetlerine ve yöreselliklerine göre puanlama yaptılar.
 
Düzenlenen etkinlik esnasında Siirt Takasbank Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan müzik dinletisi ve Gazi Mustafa Kemal Ortaokulu öğrencilerinden oluşan folklor ekibi gösterilerini sergilemiştir. Ayrıca ilçemizin tanıtım filmi misafirlerimiz tarafından büyük ilgi ile izlendi.
 
Düzenlenen yarışmada yemek kategorisinde 1. Olan yarışmacı hazırlamış olduğu İçli Köfte ile Hacire SARTAKAN, 2. Olan yarışmacı Perde Pilavı ile Naime ÖZGER, 3. Yarışmacı ise Ekşili Glorik ile Meral ZEYDAN kazanmıştır. Tatlı kategorisinde ise 1. Olan yarışmacı hazırlamış olduğu Gebole tatlısı ile Dilber SARSILMAZ, 2. Olan yarışmacı Kadike Divse ile Muhsine GÖK, 3. Olan yarışmacı ise Kazıklı Lokmayla Neriman GÖKTEKİN kazanmıştır.
 
Kaymakam/Belediye Başkan V. Mehmet Tunç “Baykanlı hanımlarımızın Siirt yemek kültürünü ve Siirt’e ait bilinen ya da unutulmaya yüz tutmuş tariflerini gelecek nesillere aktarmak ve yöresel yemek kültürünü gün yüzüne çıkarmayı amaçlayan yöresel yemek yarışmasında gösterdikleri başarıdan dolayı tebrik ederim. ” dedi.