Diyarbakır,Batman,Şırnak,Mardin,Siirt İl Sağlık Müdürlüklerine bağlı Ulusal Medikal ve Kurtarma Ekipleri (UMKE) tarafından nefes kesen kurtarma tatbikatı yapıldı.
Baykan kent ormanı mevkiinde 2 gün boyunca gece ve gündüz uygulamalı eğitimler alan UMKE ekipleri eğitimler sonrasında senaryo gereği arama ve kurtarma tatbikatı gerçekleştirdi. Tatbikatta, helikkopter kazasında dışarıya fırlayan yolcuların kurtarılması gerçekleştirildi.İlk ekip olay yerine gelerek olay mahalinde kaç kişi olduğunu ve vakalarla ilgili komuta merkezine bilgi verdi. Vakaların öncelik sırasına göre yaralılara UMKE ekipleri sırasıyla müdahale ettiler. Müdahale edildikten sonra olanğanüstü durumlarda kurmuş oldukları Sahra hastanesine taşındıktan sonra senaryo gereği hastalar yaralarının durumuna göre hastanelere sevk edildi.
Tatbikata Kaymakamımız Mehmet KOCABEY,İl Emniyet Müd. Mustafa TOKYAY,İl Sağlık Müd. Erol ÖMÜR,İlçe Jandarma Kom. Hayrettin FİDAN,İlçe Emniyet Amiri Halil KARAGÖZ, Kurum Müdürleri ve vatandaşlar katıldı.