1984 Elbistan-Kahramanmaraş'ta doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Elbistan'da tamamladıktan sonra 2007 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu. Askerlik hizmetini Manisa'nın Kırkağaç ilçesinde yedek subay olarak yerine getiren Çotu, Vakıflar Bankasında bir süre Müfettiş Yardımcısı olarak çalıştı. 2009 yılında ise İçişleri Bakanlığı'nca açılan kaymakamlık sınavını kazanarak 97. dönem kaymakam adayı olarak mesleğe başladı. Çorum-Uğurludağ Kaymakam Vekili iken yabancı dil eğitimi için bir yıllığına Fransa'ya gitti. Dil eğitiminin yanı sıra Bordeaux Valiliğinde bir ay süreyle idari staj yaptı. Kaymakamlık kursunu üçüncü olarak bitirerek kendi tercihiyle Çankırı-Şabanözü'nde göreve başladı. Kemah Kaymakamlığıdan 2017 yılı Mülki İdare Amirleri kararnamesi ile İlçemize atandı.  
    Gazi Üniversitesi Ortadoğu ve Afrika Çalışmaları alanında yüksek lisansına devam etmektedir. İyi derecede İngilizce ve Fransızca bilen Kaymakam ÇOTU, Türkçe Öğretmeni Kudret Hanım ile evli ve bir çocuk babasıdır. 
 
İçişleri Bakanlığının 20.08.2017 tarih ve 2017/345 sayılı kararnamesiyle İlçemize atanan Sayın Kaymakamımız Cuma ÇOTU , İlçemizdeki görevine başladı.